Νικητής ο Κώστας Πούλιος με ρεκόρ διαδρομής

Πάνω από χίλιοι δρομείς πήραν εκκίνηση στον φετινό 2ο Ημιμαραθώνιο Μαραθώνος, που σημείωσε μεγάλη επιτυχία.

Οι καιρικές συνθήκες βοήθησαν τους δρομείς, οι οποίοι ξεκίνησαν και τερμάτισαν στην Αφετηρία του Αυθεντικού Μαραθωνίου Δρόμου και μετείχαν σε τέσσερις αποστάσεις, τον Ημιμαραθώνιο, τα 10χλμ., τα 5χλμ. και τα 1.000μ. για παιδιά Δημοτικών Σχολείων.

Το χειροκρότημα του κόσμου κέρδισε η παραολυμπιονίκης Δήμητρα Κοροκίδα που ξεκίνησε πρώτη, με την πιστολιά να ρίχνει μια μεγάλη μορφή του παγκόσμιου στίβου, ο Κενυάτης Moses Tanui. Η πρώην παγκόσμια πρωταθλήτρια στον στίβου στη δισκοβολία (F53), η οποία ασχολείται τώρα με την ποδηλασία, αγωνίστηκε με χειρήλατο.

Ακολούθησαν οι δρομείς του Ημιμαραθωνίου και των δρόμων 5 και 10 χιλιομέτρων με την εκκίνηση να δίνουν μαζί ο Δήμαρχος Μαραθώνα,κ. Ηλίας Ψηνάκης και ο κυβερνήτης της περιοχής της Κένυας, Uasin Gishu, κ. Jackson K. Arap Mandago.

Στη συνέχεια δόθηκε η εκκίνηση στα 1.000μ. μαθητών Δημοτικών Σχολείων, όπου την εκκίνηση έδωσαν από κοινού ο εθνικός προπονητής της Κένυας στους δρόμους κ. David Letting με την πρόξενο της Κένυας κ. Βίκυ Πανταζοπούλου.

Ο Δήμαρχος Μαραθώνα κ. Ηλίας Ψηνάκης, λίγο πριν την εκκίνηση θέλησε να αφιερώσει τον αγώνα στα θύματα της τρομοκρατικής επίθεσης στο πανεπιστήμιο Γκαρίσα της Κένυας, που είχε σαν αποτέλεσμα να σκοτωθούν 148 άνθρωποι.

Στο αγωνιστικό κομμάτι στον Ημιμαραθώνιο την πρώτη θέση κατέλαβε ο Κώστας Πούλιος (Παναθηναϊκός ΑΟ) σε 1:09.57, που είναι ρεκόρ διαδρομής. Δεύτερος ήταν ο Θανάσης Λιοπύρης (Marathon Club) σε 1:20.09 και τρίτος ο Κώστας Αντωνόπουλος (Marathon Club) σε 1:20.11.

Στον Ημιμαραθώνιο γυναικών κέρδισε η Ελένη Λεβεντάκη (Παναθηναϊκός ΑΟ) σε 1:29.25, δεύτερη ήταν η Αντωνία Κορόζη (ΓΣ Νεάπολη Χαλκίδας) σε 1:35.41 και τρίτη η Ειρήνη Καβακοπούλου (Ανεξάρτητη) σε 1:46.08.

Στα 10χλμ. στους άνδρες επικράτησε ο Βαγγέλης Γκίκας (Αμεινίας ο Παλληνεύς) σε 41.28 και δεύτερος ήταν ο Αλέξανδρος Σακελλαρίου (ΣΑΦΑΝΣ) σε 41.52 και τρίτος ήταν ο Δαυίδ Μπενμαγιόρ (Sole Mates) σε 42.19.

Στα 10χλμ. γυναικών κέρδισε η Ισπανίδα Λαλί Μπονφίλ σε 51.42 και την ακολούθησαν στη δεύτερη θέση η Νατάσα Κούμπουλα (Marathon Club) σε 52.41 και στην τρίτη η Παναγιώτα Ασημακοπούλου (Μιλτιάδης Μαραθώνος) σε 53.09.

Στα 5χλμ. νικητής στους άνδρες ήταν ο Στέλιος Βασιλειάδης (ΓΣ Ηλιούπολης) σε 17.15 και ακολούθησαν στη δεύτερη θέση ο Χρήστος Κεχαγιάς (Kexagias Running Team) σε 17.41 και στην τρίτη θέση ο Γιώργος Σιλιγάρδος (Ανεξάρτητος) σε 20.03.

Στα 5χλμ. γυναικών νικήτρια ήταν η Μαρία-Άννα Τσάπαλη (Έσπερος Λαμίας) σε 22.49, δεύτερη ήταν η Κατερίνα-Ελένη Λορέντζου (Ανεξάρτητη) σε 25.16 και τρίτη ήταν η Μαρία Γκούρλα (ΣΔΥΑ) σε 25.21.

Μετά τον αγώνα τους οι νικητές δήλωσαν:

Πούλιος (Ηιμαραθώνιος ανδρών): «Για μένα ο αγώνας ήταν μια προπόνηση, ένα πέρασμα εν όψει του Μαραθωνίου στο Αμβούργο, όπου στοχεύω στο όριο για το Παγκόσμιο Πρωτάθλημα στο Πεκίνο. Είμαι ευχαριστημένος από τον αγώνα μου. Ήταν βατή η διαδρομή, τη γνωρίζω. Ήταν λίγα μέτρα παραπάνω, αλλά δεν πειράζει. Αυτό που ήθελα ήταν ένα τεστ και όλα πήγαν καλά. Συγχαρητήρια στους διοργανωτές».

Λεβεντάκη (Ημιμαραθώνιος γυναικών): «Ήταν βατή η διαδρομή και οι καιρικές συνθήκες ήταν ιδανικές. Προέρχομαι από τραυματισμό και ο αγώνας αποτέλεσε για μένα μια προπόνηση για να δω πού βρίσκομαι. Φυσικά είμαι ευχαριστημένη που νίκησα. Συγχαρητήρια στους διοργανωτές».

Γκίκας (10χλμ. ανδρών): «Είμαι ευχαριστημένος από τον αγώνα και φυσικά που κατάφερα να κερδίσω. Ελπίζω να συνεχιστεί ο αγώνας, συγχαρητήρια στους διοργανωτές».

Μποφίλ (10χλμ. γυναικών): «Μου άρεσε πάρα πολύ ο αγώνας. Συγχαρητήρια στους διοργανωτές. Βρίσκομαι για διακοπές στην Ελλάδα και ζω στη Βαρκελώνη. Ήθελα να μετάσχω και χαίρομαι που κέρδισα. Τώρα θα φύγω και με ένα μετάλλιο και το στεφάνι και θα πάω στα Μετέωρα, για να συνεχίσω τον γύρο της Ελλάδας με το αυτοκίνητό μου».

Βασιλειάδης (5χλμ. ανδρών): «Είναι πολύ καλή η διαδρομή και εύκολη. Συγχαρητήρια στους διοργανωτές. Είναι από τους καλύτερους αγώνες και ελπίζω να καθιερωθεί».

Τσάπαλη (5χλμ. γυναικών): «Μου αρέσει πολύ ο αγώνας στο Μαραθώνα. Είχα έρθει και πέρσι και έτρεξα στα 1.000μ. για τα παιδιά και φέτος μετείχα στα 5χλμ. Είμαι ευχαριστημένη που κέρδισα, η διαδρομή είναι εύκολη και βοήθησε και ο καιρός».

Μετά το τέλος του αγώνα ο Δήμαρχος Μαραθώνα κ. Ηλίας Ψηνάκης απένειμε τιμητικές πλακέτες στην παραολυμπιονίκη Δήμητρα Κοροκίδα και στον Moses Tanui.

Ο φετινός Ημιμαραθώνιος Μαραθώνα έγινε σε συνεργασία με το Δήμο Θεσσαλονίκης και τον Μαραθώνιο «Μέγας Αλέξανδρος». Μάλιστα, δόθηκε σχεδόν ταυτόχρονη εκκίνηση στη Θεσσαλονίκη από τον Δήμαρχο Θεσσαλονίκης κ. Γιάννη Μπουτάρη και στον Μαραθώνα από τον Δήμαρχο Μαραθώνα κ. Ηλία Ψηνάκη.

Ο 2ος Ημιμαραθώνιος ήταν αφιερωμένος στον Samuel Kamau Wanjiru, τον πρώτο Κενυάτη αθλητή που κατέκτησε χρυσό μετάλλιο σε Ολυμπιακούς Αγώνες στο Μαραθώνιο.

Ο Δήμος Μαραθώνος ευχαριστεί όλες τις εθελοντικές ομάδες, τους υπαλλήλους του Δήμου και όλους τους φορείς που συνεργάστηκαν για την ομαλή διεξαγωγή του αγώνα, καθώς και την Τροχαία Ανατολικής Αττικής.